# 1
NIE MAM ODPOWIEDNIEGO SPRZĘTU, DLATEGO ZDJĘCIA MI NIE WYCHODZĄ
Często uważasz, że mając odpowiedni aparat, obiektyw i inne akcesoria za duże pieniądze- twoje zdjęcia będą dużo lepsze, a może nawet idealne i profesjonalne. To jest pierwszy błąd jaki popełniasz. Sprzęt abolutnie nic nie pomoże, jeśli nie nauczysz sie podstaw kompozycji, parametrów oraz nie będziesz umiała rozpoznawać warunków oświetleniowych. Mówiąc prościej: nawet najlepszy obiektyw , czy aparat, nie zrobi za ciebie zdjęcia. najlepszym przykładem jest to, jak różne są zdjęcia – w tych samych warunkach, lub w tym samym miejscu, gdy robią je różni ludzie. każdy ma inne oko , inaczej widzimy daną scenę, mamy inną wrażliwość i wyczuwamy różne emocje. Dlatego swojego fotografa powinno się wybierać nie szukając najtańszej opcji, ale szukając wersji idealnie dopasowanej do siebie.
#2
NIE MUSZĘ SIĘ UCZYĆ, PONIEWAŻ WYSTARCZY, ŻE ZACZNĘ ROBIĆ ZDJĘCIA I SAMO WYJDZIE
# 3 NIEZNAJOMOŚĆ USTAWIEŃ APARATU
Jeśli nie znasz swojego sprzętu, którym fotografujesz, nie zrobisz nigdy takiego zdjęcia o jakim marzysz. Często zdarza się początkującym osobom, ze robią zdjęcia po prostu intuicyjnie, nie zwracając uwagi na ustawienia. Obecnie-nawet w smartfonach możesz ustawić sobie odpowiednie parametry, ale powinnaś znać techniczne możliwości swojego sprzętu. Co to jest przysłona, czas naświetlania, albo BALANS BIELI ,powinno być podstawowym minimum dla ciebie. (O balansie bieli możesz poczytać w moim poprzednim wpisie tutaj : balans bieli)
Kolejnym ważnym błędem jest robienie krzywych zdjęć. Aparaty jak też smartfony oferują już wyświetlanie poziomicy, siatki na monitorze lub w wizjerze. Na początku swojej drogi-warto z tej funkcji korzystać. Choć ja korzystam z tej funkcji cały czas. Jest to dla mnie spore udogodnienie, pomaga zachować odpowiednie kadrowanie, ale też pozwala na ekperymentowanie z kompozycją. Łatwiej wyznaczyć możesz mocne punkty kadru, zerknąć ogólnie na cały obraz dzieląc go na odpowiednie części kadru i umieszczając w mocnym punkcie swój obiekt do fotografowania.
- # 5 INTENSYWNA POSPRODUKCJA
Pamiętaj, że programy do obróbki graficznej zdjęcia są dla nas potrzebne po to, aby poprawić pewne elementy wg naszego gustu. Tak jak malarz artysta używa różnych pędzli, tak każdy fotograf inaczej widzi daną scenę, a obróbka pozwala mu wydobyć „to coś” z fotografii. I tutaj wychodzi nam kolejny błąd początkujących fotografów- zbyt mocna obróbka. Za duże kontrasty, prześwietlenia, brak szczegółów w czerniach, albo w bielach. To wszystko powoduje , że zamiast pięknego zdjęcia- możesz otrzymać jego karykaturę i przemalowany obraz. gdy sięgasz po narzędzia do obróbki, często zachwycasz się ich możliwościami, ale oko bardzo szybko się przyzwyczaja, więc ciągle dokładasz nasycenia, czy kontrastu. Zdjęcie nie wygląda wówczas naturalnie, a jego jakość również daje wiele do życzenia. pamiętaj więc o utrzymywaniu równowagi.
Jeśli pomogłam ci choć trochę, oraz wykorzystasz tą wiedzę – bardzo chętnie obejrzę twoje dzieło. Możesz opublikować swoje zdjęcie używając #kasiakruzfotografia oraz #poradnikphoto , a ja wówczas chętnie podpowiem, co poprawić lub będę pełna zachwytu do twojej twórczości. Do zobaczenia